• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
  • İSARF
  • İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu
  • İSARF
  • İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu
  • isarf
  • İSTANBUL ARTVİN DERNEKLER FEDERASYONU

GENEL BAŞKANLAR

   Sinan TEMİZ
Kurucu genel başkan
--------------

   Kenan SATIR
2.Dönem genel başkan

Üyelik Girişi
FAYDALI SİTELER
Site Haritası
Takvim
Sinan Temiz
sinantemiz08@hotmail.com
İNSANIYLA, KÜLTÜRÜYLE, DOĞASIYLA… ARTVİN
30/04/2017
Sevgili Dostlar,

Kurulduğu günden bu yana umutla, sevgiyle büyüttüğümüz kısa adı "İSARF" olan İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu'muz üç yaşında. Çıktığımız bu yolda, kimseye baş eğmeden yürüdük. Karşılaştığımız onca zorluğa rağmen üç yıllık hayatımızda sizlerden aldığımız güçlü destek ve enerjiyle bugünlere geldik. Yönetim, denetim, disiplin kurullarımızdaki çok değerli çalışma arkadaşlarıma özverili fedakâr çalışmalarından dolayı sonsuz teşekkürler. Ayrıca federasyonumuza üye derneklere, kurul delegelerimize, bu oluşumu kuran, yaşatan, emek veren, destek olan herkese, saygıyla sevgiyle içtenlikle teşekkür ediyorum.
Dernek başkanları ile bir araya geldiğimizde hep şu cümleyi kullanırdık; "Artvin'imiz için ne yapabiliriz. Derneklerin birlikteliği için, kültürümüzü yaşatmak, dayanışma ağımızı genişletmek, çevremizi - doğamızı korumak ve güzelleştirmek için, Artvin'in en güzel şekilde tanıtımı için ne yapabiliriz." Buradan hareketle, yaklaşık on beş yıl öncesinden başlayan ve Artvin'i temsil eden farklı derneklerin birlikteliğini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalar sonucunda Artvin'e, Artvinliye hizmeti amaçlayan derneklerimizin gayret ve emekleriyle kısa adı "İSARF" olan "İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu" 27.02.2014 tarihinde resmen kuruldu. Artvin'i temsil eden STK'lar arasında kısa zamanda hak ettiği yeri aldı.
Federasyonumuz, kurucu derneklerden ayrı bir kuruluş olmadığı gibi, tam aksine çok sayıda derneğimizin güçlerini ortak paydada birleştirmek amacıyla bir araya gelerek oluşturdukları ortak çatı kuruluşudur.
Federasyonumuzun kuruluş süresince, İstanbul'daki Artvinli derneklerin büyük çoğunluğunu birçok defa ziyaret ettik. Kuruluştan hemen önce derneklerimizle bu konu gündemiyle elliye yakın toplantı yaptık. Çok sayıdaki Artvinli STK'ların olumlu-olumsuz görüşlerine başvurduk. Yoğun ve uzun çalışmalar sonucunda Artvin genelini temsil eden, "Artvin'in insanına, kültürüne, doğasına vb. yararlı her oluşumda varım." diyen herkesi bu çatıya dahil ettik.
"İSARF"ın tüzüğü, Federasyonumuzu oluşturan derneklerimizin titiz çalışmaları sonucunda çok sayıda STK temsilcisine ve bu konuda uzman hukukçularımıza danışılarak yazılmıştır. Federasyonumuzun tüzüğünde de değinildiği gibi;
"İSARF", Artvin derneklerinin taban çalışmasıyla kurulmuş olup, yapılanması yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya doğru demokrat, şeffaf, katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü, dayanışmacı, laik, bağımsız, değişik kültür ve görüşleri kucaklayan, çevreye, doğaya, insanımıza, kültürümüze, tarihimize duyarlı bir anlayışla oluşmuştur. Hiç bir kuruma, kişiye, siyasi yapıya veya oluşuma tabi değildir. İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu, kendi iç dinamikleri olan DEMOKRATİK BİR ARTVİN SİVİL TOPLUM KURULUŞUDUR.
Bu anlayış temelinde Artvin'imizin ilçelerine, beldelerine, köylerine doğasına ve insanına hizmet etmeyi ilke edinmiş olup, sorunlarının çözümü ve faydası için diğer STK'larla (Federasyon, Vakıf, Dernek, Platformlarla vb.) güç birliği yaparak ortak hareket etmiştir. Her ilçe, her köy, her yayla bizim için çok değerlidir.
"İSARF", kuruluşundan bu yana olanaklar dâhilinde derneklerimiz ile beraber sevgili Artvinliler ve Artvin dostlarının değerli destekleriyle çok sayıda faaliyetlere imza attı. Yapılacak daha çok şey olduğunun farkındayız. Yapılan faaliyetler, yapılması gerekenlerin yanında kuşkusuz çok azdır. Yine de kısaca birkaçına değinmek isterim.
Federasyonumuza, yönetim kurulundaki arkadaşlarımızın değerli katkılarıyla ufakta olsa yatırım amaçlı bir arsa aldık.

Bünyemizdeki binlerce Artvinliye ve Artvin dostuna SMS veya sosyal medya yoluyla ulaşarak iyi ve kötü günlerinde yanında olmaya çalıştık Yerel sorunların çözümünde, birleşik gücümüzle ilgililerle iletişim kurarak birçok sorunun çözümünde katkı sunduk.
Türkiye'nin her bölgesindeki STK'larımızın, sanatçılarımızın, yazarlarımızın, sanatsal ve kültürel faaliyetlerinde yanlarında olmaya çalıştık. Diğer sivil toplum kuruluşlarımızın faaliyetlerine katılarak Artvinlilerin dayanışma ağının genişletilmesine katkı sağladık.
7 Mart Artvin'in Kurtuluşu etkinliklerinde STK'larımızla beraber, organizasyonlar içerisinde yer aldık. Çeşitli konularda bilgilendirme panelleri yaptık, bu amaçla yapılan etkinliklere katıldık ve destek verdik.
Yüz binlerin ziyaret ettiği, dört gün süren 2. Artvin günlerinde federasyonumuz İSARF'ın doğa ve kültürle ilgili standı ve aynı içerilikli afişleri katılımcıların ilgi odağı oldu. Artvin'in insanının, kültürünün, tarihinin ve doğasının tanıtılması, korunması gerekliliğini içeren bilgilendirici broşürlerle on binlerce katılımcıya ulaşıp kamuoyu bilinci yaratılmasında katkı yapmıştır.
Artvin'deki çevreye zararlı olan projelere (HES, Maden vb.) Ceratepe veya başka bölgelerdeki siyanürle altın çıkarılması gibi çevre tahribatına karşı olan Artvin halkının haklı ve meşru davasında çok defa Artvin'e giderek diğer STK ve çevre örgütleriyle beraber hareket ettik, yerinde destek verdik.
Artvin'de meydana gelen iki büyük (2015 ve 2016 yılları) sel felaketinde İSARF heyeti olarak derneklerimizin desteği ile derhal bölgeye giderek, selden zarar gören köyleri, mağdur aileleri ve ilgilileri ziyaret ederek yardımlarımızı ulaştırdık. Bölgede inceleme yaparak rapor hazırladık. Artvinli STK'lar olarak tek resmi "İSARF YARDIM HESABI" açarak çok sayıda mağdur aileye, öğrenciye eğitim yardımı yaptık.
İhtiyaçlı üniversite öğrencilerimize kendi olanaklarımız dâhilinde burs verdik veya burs verebilen İstanbul'daki Artvinli vakıflar ve kurumlar aracığıyla burs desteği sağladık.
Derneklerimizle beraber birincisini organize ettiğimiz İSTANBUL'DAKİ ARTVİNLİLER PİKNİK ŞÖLENİ yoğun bir katılımla festival havasında geçti. Otantik halk oyunlarıyla, yarışmalarla, çekilişlerle ve müzik şöleniyle her bölgeden binlerce Artvinliyi buluşturup bölgeler arasındaki dayanışmayı sağlamaya çalıştık.
Artvinli STK'larımızla beraber organize edeceğimiz 2. Artvinliler piknik şöleni için hazırlıklara şimdiden başladık. 21 MAYIS PAZAR günü festival havasında geçmesini umduğumuz Piknik Şöleninin Kemerburgaz Azizpaşa piknik alanında yapılması planlanmaktadır.

Sevgili okurlar;
Artvin'imizin genelde sanayisi yoktur. Tarımsal alanı da yok denecek kadar azdır. Ama dünyanın birçok bölgesinde olmayan iki önemli değerimiz var.
Birincisi; Allah vergisi olan ormanıyla, dağıyla, kuşuyla, böceğiyle, çiçeğiyle, deresiyle muhteşem doğası...
İkincisi ise; eğitim ve kültürüyle insana olan yatırımı...
Bizler, hepimiz hep beraber bu değerlerimize sahip çıkabilir ve koruyabilirsek gelecek nesillerimize en büyük mirası bırakmış oluruz.
Değerli okurlarımız. 7 Mayıs Pazar günü yapılacak Olağan Genel Kurulumuzda kuruluşundan bu yana onurla görev yaptığım genel başkanlık görevimi, "DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ" diyerek genel kurulumuzun uygun bulduğu bir arkadaşıma devredeceğim. Dönem görevini devralacak yeni yönetime, şimdiden başarılar dilerim.
Genel başkanlıktan ayrılsam da bu bir veda değildir. Bundan sonra da federasyon bünyesinde verilen her görevde bir nefer gibi, elimden geldiğince aynı azimle çalışacağımı ifade etmek isterim.
Güzel ve aydınlık yarınlarda ve bir sonraki sayımızda görüşmek dileğiyle...
Saygı ve sevgilerimle esen kalın... 30.04.2017

Sinan Temiz
İSARF- İstanbul Artvin Dernekler Federasyonu
Kurucu Genel Başkanı

 2860 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret36936
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466
Hava Durumu
Saat